Zasady i porady dotyczące palenia świec sojowych z drewnianym knotem:

Świece z drewnianymi knotami palą się delikatniejszym ogniem niż świece z knotem bawełnianym oraz wymagają nieco więcej uwagi i cierpliwości.
Pierwsze i każde kolejne zapalenie świecy powinno trwać minimum tak długo aż wosk aż wosk nie rozpuści się na całej objętości świecy. Jest to konieczne dla czystego i równomiernego wypalania i zapobiegnie zjawisku tunelowania, czyli pozostawania wosku na ściankach szklanego pojemnika.
Pamiętajmy o regularnym przycinaniu drewnianego knota! Przed każdym kolejnym zapaleniem świecy należy przyciąć knot do długości około 3-4 milimetrów (czyli krócej niż w przypadku knotów bawełnianych, gdzie większość producentów rekomenduje długość 5 mm). Profesjonalny trymer do knotów pozwoli bezpiecznie przyciąć knot bez ryzyka zanieczyszczenia powierzchni świecy. Pamiętajmy, aby przycinać knot, gdy wosk wystygnie. Jeśli w basenie świecy pojawiły się jakieś zanieczyszczenia, koniecznie trzeba je usunąć przed ponownym zapaleniem świecy.
W celu wygaszenia świecy z drewnianym knotem nie powinno się dmuchać na płomień. Świecę  gasimy odcinając dostęp powietrza. Najprostszym sposobem jest zakrycie płomienia. Polecamy tutaj profesjonalne wygaszacze do świec.
Podczas palenia świeca z drewnianym knotem nagrzewa się. W celu ochrony delikatnych powierzchni zaleca się postawienie świecy na podstawce.
Nie przenosimy świecy, jeśli jest zapalona lub jeśli wosk jest jeszcze płynny. Czekamy, aż wosk zastygnie, a świeca będzie chłodna.
Świec z drewnianym knotem nie palimy w przeciągach lub przy otwartym oknie.

Bezpieczeństwo przy paleniu świec:
1. Nigdy nie zostawiamy palącej się świecy bez nadzoru. Świeca musi znajdować się w zasięgu oka. Temperatura, mała iskra lub płomień mogą wywołać pożar.
2. Świec w szkle nie palimy do końca. Zostawiamy co najmniej 1 cm wosku na dnie naczynia. Brak zastosowania się do tej zasady może spowodować pęknięcie szkła albo zapalenie się materiału pod którym palona jest świeca. Świeca może również uszkodzić powierzchnię, na kórej stoi. Zalecamy również stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych podkładek.
3. Należy ustawić świecę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, stabilnym, równym, poza przeciągami i z dala od firan.
4. Wietrzymy pomieszczenia w których palimy świece. Szczególnie dotyczy to małych powierzchni z dużą ilością palonych świec, które są słabo wentylowane. Pomimo tego, że wszystkie nasze świece są wykonane z naturalnych wosków, długotrwałe ich palenie może powodować niekorzystne warunki.
5. Należy przestrzegać informacji zawartych w piktogramach na opakowaniu świec lub na naklejkach.
6.By móc cieszyć się dłużej wspaniałym blaskiem palącej się świecy warto zastosować zasady prawidłowej jej eksploatacji.
  a) Kluczowe staje się pierwsze palenie. Długość knota bawełnianego powinna wynosić ok. 5 mm, a drewnianego 3-4 mm.  (w przypadku dłuższego knota powinno się go przyciąć). W trakcie pierwszego palenia na powierzchni świecy utworzy się charakterystyczny płaszcz roztopionego wosku, który powinien sięgać równomiernie wszystkich krawędzi. Przewidziany czas do osiągnięcia takiego efektu wynosi od 1 do 2/3 godzin. Krótsze palenie może doprowadzić do wytworzenia specyficznego tunelu, wynikiem czego podczas kolejnego palenia świeca topić się będzie wgłąb wosku jedynie w obrębie wykształconej przestrzeni, a zatem odbierając radość z cieszenia się jej pięknem i niezwykłym efektem przez dłuższy czas.
 b) Gaszenie świecy bez dymu następuje w momencie przykrycia płomienia pokrywką, najlepiej za pomocą zakupionego do tego celu gasidła. Gaszenie świecy poprzez zdmuchiwanie wytwarza większą ilość dymu.

 

Polityka prywatności Polityka prywatności

Zamknij